به وب سایت گروه درمان اعتیاد امید خوش آمدید | کمپ ترک اعتیاد |

  • 09122498908
  • 09122578796

شرح اثرات مواد مخدر بر دندان توسط کمپ ترک اعتیاد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کمپ ترک اعتیاد کمپ ترک اعتیاد

از نظر کارشناسان کمپ ترک اعتیاد اصولا نگاه افراد معتاد به اصول بهداشت دهان و دندان و حفظ زیبایی و کارایی دندانها چندان مثبت نیست فرد درگیر اعتیاد و دخانیات، غالباً با آگاهی از ضررهای متنوع رفتار خود، مبادرت به گزینش و تداوم رفتار سو می نماید و نگاه وی به مضرات این سوء رفتار بر زیبایی و بهداشت دهان و دندان، غالباً آگاهانه ولی غیر مسئولانه است. یکی از شایعترین روشهای استعمال مواد مخدر و دخانیات خوردن، مکیدن و یا استنشاق گازهای حاصل از سوختن مواد مخدر و دخانی است که به سبب مجاورت نزدیک با بافتهای حساس دهان و دندان به تدریج زمینه تخریب و اضمحلال دندانها و بافتهای نگهدارنده آن را فراهم می آورد. متأسفانه اثرات این مواد بر دندانها و بافتهای دهان به قدری سریع و وسیع است که گاهی شناسایی افراد معتاد از بررسی وضعیت بافتهای دهان افراد معتاد صورت می پذیرد و بالطبع افراد معتاد نیز جهت گریز از پیگیری های قانونی و محرومیتهای اجتماعی که در صورت بر ملا شدن وابستگی آنها اجتناب ناپذیر است، به اقدامات غیر اصولی متوسل می شوند که باعث تخریب بیشتر و سریع تر دندانها و بافتهای دهان می شود. مثلاً استفاده مفرط از مواد ساینده و حتی سمباده با نیروی زیاد، استفاده از مواد رنگ بر و پاک کننده قوی و کاربرد انواع مواد و داروهای شیمیایی که بصورت کاذب و یا موقت اثرات تخریبی مواد مخدر بر دندانها را می پوشاند. مسلماً این اقدامات در پیچیده کردن وضعیت بهداشتی و تشدید اثر تخریبی مواد بر بافتهای دهان و دندان متعدد و متنوع است:

اثرات منفی مواد مخدر بر دهان و دندان:

-اثر مستقیم مواد شیمیایی بر دندانها گاهاً سبب تغییر رنگ وسیع و سیاهرنگ در ناحیه گردن دندانها، تخریب لثه و بیرون زدگی ریشه ها و زرد شدن آنها می شود. 

-مواد مخدر و یا گازهای حاصل از سوختن آنها ضمن کاستن از تعداد و تنوع باکتریهای مفید حفره دهان، زمینه رشد و تکثیر انواع باکتریهای بیماریزا را فراهم می آورد و زمینه تسریع روند تخریب و پوسیدگی دندانها را فراهم می کند.

- مواد مخدر با کاستن از مواد ضد باکتری و ضد عفونی کننده های موجود در بزاق و ترشحات شیار لثه، قدرت مقاومت دندانها و بافتهای دهانی را در مقابل میکروبها و عوامل پوسیدگی زا کاهش می دهند. کاهش شدید LgG، IgA، IgE و انواع پروستاگلاندین ها و … در بزاق و ترشحات لثه افراد سیگاری و معتاد ثابت شده است. عوامل فوق که به روشهای متفاوت در مقاوم نمودن دندان و بافتهای دهان در برابر اثر مخرب باکتریهای پوسیدگی زا موثرند و در کاهش غلظت در بزاق و ترشحات شیار لثه بصورت بسیار موثری کارآیی و اثرگذاری خویش را از دست می دهند.

- مواد مخدر در ترکیب با مواد غذایی و یا مواد حاصل از اثر باکتریها بر مواد غذایی انواع سموم و فرآورده های شیمیایی مضر و مخرب را پیرامون دندانها و بافتهای لثه ایجاد می کند و سبب تخریب بسیار می شود.

-سیگار و مواد مخدر و انواع مواد حاصل از استعمال آنها شرایط را جهت چسبندگی بیشتر خرده های غذایی و میکروبهای مولد پوسیدگی به سطح دندان ها و بافتهای نگهدارنده دندان فراهم می کند و بالطبع پاک نمودن و حذف این مواد توسط مسواک و خمیر دندان مشکل تر می شود.

- سیگار و بیشتر مواد دخانی با تغییر حرارت مکرر و پر دامنه در محیط دهان سبب بروز صدمات شدید به دندانها و بافتهای نرم دهان همچون لثه و زبان و لبها و گونه ها می شوند. دندانها در اثر این تغییرات حرارتی دچار ترک، حساسیت و زردی می شوند که همین ترکها امکان نفوذ میکروب و مواد مضر حاصل از فعالیت میکروبها را به داخل دندان فراهم می نماید و نیز با ایجاد سطوح ناصاف سبب تشدید چسبندگی پلاک میکروبی بر سطح دندان می شود. در بافتهای نرم این شوکهای حرارتی، سبب بروز سوختگی و انواع ضایعات و زخم می شود که می تواند منشأ برخی عوارض بدخیم و بسیار خطرناک باشند.

-مصرف سیگار و مواد مخدر با کاستن از فعالیت سلولهای سطحی بافتهای دهان و نیز کشتن سلولهای مولد بزاق سبب کاهش شدید میزان ترشح بزاق و خشکی دهان می شوند که زمینه تخریب شدید و سریع دندانها و ایجاد عوارض شدید در لثه ها و سایر قسمتهای دهان می شود. اثر این مواد حتی بر غدد بزاقی بزرگ اطراف دهان نیز دیده می شود که با انواع روشهای، کاهش ترشح بزاق و خشکی دهان را سبب شده اند.

- فرد معتاد غالباً با عوارض نامطلوب اجتماعی و اقتصادی مواجه است و بیم از دست دادن جایگاه اجتماعی و حتی پیگرد قانونی استرس و فشار روحی زیادی به وی وارد می نماید بطوری که این افراد بصورت ناخودآگاه دچار فشردن دندانها می شوند ( کلیک کردن) و یا در حین خواب دچار دندان قروچه می شوند ( بروکسیسم) که پدیده فوق سبب پوسیدگی شدید اطراف طوق دندان می شود.متأسفانه این نوع پوسیدگی بسیار مخرب بوده و ترمیم آن چنان موفق نمی باشد. در ضمن اینگونه فشارها سبب ایجاد مشکلات مفصل گیجگاهی ـ فکی می شود که منشأ دردهای شدید و بسیار ناراحت کننده در این ناحیه می شود و متأسفانه درمان بویژه در سنین بالا وجود ندارد.

- سلولهای دفاعی بدن که در بزاق مانند سایر قسمتهای بدن وجود دارند با عوامل بیماری زا مبارزه می کنند. این سلولها بواسطه مصرف مواد مخدر و سیگار غیر فعال شده و توانایی دفاعی خویش را از دست می دهند و با توجه به این اصل که مهمترین راه ورود میکروبها به بدن دهان می باشد عدم فعالیت صحیح و مؤثر سلولهای فوق، نه تنها بر بهداشت دهان و حفظ سلامتی دندانها اثر سوء می گذارد بلکه سلامت عمومی بدن را نیز به مخاطره انداخته و ورود انواع عوامل بیماری زا و بروز انواع عوامل بیماری زا و بروز انواع بیماری ها در دستگاه های مختلف بدن را سبب می شود.

- غالب افراد معتاد بخاطر پیشرفت پوسیدگی دندانها و عدم توجه به موقع به درمان صحیح و مؤثر عوارض دهان و دندان گرفتار حساسیت و درد دندانها، بخصوص در زمان جویدن غذا می شوند لذا از جویدن و خوردن غذاهای با قوم سفت صرف نظر می کنند و غذاهای نرمتر را انتخاب می کنند که نیاز کمتری به جویدن دارد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

کمپ ترک اعتیاد امید شروع دوباره

آدرس : انتهای باکری شمال، تقاطع سیمون بولیوار و باکری ،جاده انحرافی سمت راست ،کوچه باغ مهران ،جنب رودخانه ،آخرین باغ پلاک 33

تلفن : 02144361015 - 02144361016

همراه : 09122578796 (آقای تقی پور)

09122498908 (آقای حسینی)

ایمیل : info[@]omidedarman[.]com

کمپ ترک اعتیاد طلوع راهیان نجات

آدرس : اتوبان همت ، اردستانی جنوب ، داروپخش ، فروردین سوم ، نبش ششم

تلفن :02144998083 - 02144998082 

همراه : 09122578796 (آقای تقی پور) 

09122498908 (آقای حسینی)

ایمیل : info[@]omidedarman[.]com

کمپ ترک اعتیاد آوای بهبودی

آدرس : شهریار ، میدان نماز ، فردوسیه ، بلوار امام خمینی ، نرسیده به کلانتری ، مرکز ترک اعتیاد آوای بهبودی

تلفن : 02165468450 - 02165468470

همراه : 09122578796 (آقای تقی پور)

09122498908 ( آقای حسینی)

ایمیل : info[@]omidedarman[.]com

تمام حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به گروه درمان اعتیاد امید می باشد . SH.M طراحی و سئو
تماس با ما